Squids and octopuses propel themselves by expelling water. They do this by keepi
ID: 1630991 • Letter: S
Question
Squids and octopuses propel themselves by expelling water. They do this by keeping water in a cavity and then suddenly contracting the cavity to force out the water through an opening. A 7.50 kg squid (including the water in the cavity) at rest suddenly sees a dangerous predator.
a)If the squid has 1.85 kg of water in its cavity, at what speed must it expel this water to instantaneously achieve a speed of 2.30 m/s to escape the predator? Neglect any drag effects of the surrounding water.
b)How much kinetic energy does the squid create by this maneuver?
Explanation / Answer
a)we can solve this by law of conservation of momentum
initial momentum =0
final momentum=(7.5-1.85)(2.3)+1.85v
here v=speed of ejected water
initial momentum =final momentum
0=12.995+1.85v
v==12.995/1.85=-7.02m/s
b)kinetic energy created by squid=kinetic energy of squid+kinetic energy of water
=(1/2)((1.85x7.026^2)+(5.65X2.3^2))
=60.6J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.