A tiny sphere of mass 8.30 mg and charge -2.80 nC is initially at a distance of
ID: 1631364 • Letter: A
Question
A tiny sphere of mass 8.30 mg and charge -2.80 nC is initially at a distance of 1.64 mu m from a fixed charge of +8.69 nC. (a) If the 8.30-mg sphere is released from rest, find its kinetic energy when it is 0.500 mu m from the fixed charge. 335 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J (b) If the 8.3C-mg sphere is released from rest, find its speed when it is 0.500/mu m from the fixed charge. 286 is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your The figure below is a graph of an electric potential as a function of position. If a positively charged particle Is placed at point A, go to the left remain at point A oscillate around point 8 go to the rightExplanation / Answer
m, mass= 8.30 mg
q1 = ist charge = -2.80nC
q2 = second charge = 8.69 nC
r= distance between the two charges = 1.64 um
displacement ,d = 0.500 um
---------------------------------
1) Work done = change in kinetic energy
Force *displacement = K.E_final- K.E_initial
[K.E_initial = 0 ( initially at trest]
K.E_final = Force *displacement
= ( k*q1*q2/ r2)*d
= (9*109*2.80*10-9*8.69*10-9 / (1.64*10-6)2) *0.500*10-6
= 0.0407 J
------------------------------------------
2) K.E = (1/2)*m*V2
V2 = 2*K.E / m
V = (2*K.E / m)1/2
V( Velocity) = ( 2*0.0407 / 8.30*10-6 kg)1/2
V= 99.03 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.