A projectile with a mass of 43.0 kg is fired with an initial speed of 122 m/s at
ID: 1631752 • Letter: A
Question
A projectile with a mass of 43.0 kg is fired with an initial speed of 122 m/s at an angle of 30.0° above the horizontal from a 118-m-high cliff and into a lake (take lake level to be y = 0 m).
(a) Determine the initial total mechanical energy of the system of the projectile and the earth.
J
(b) If, when the projectile is at its maximum height of y = 273 m, it is traveling 86.5 m/s, determine the change in internal energy due to air resistance as the projectile travels to the top of the trajectory.
J
(c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the water if the change in internal energy due to air resistance is one and a half times as much when the projectile is going down as it was when going up?
m/s
Explanation / Answer
a) intial energy = kinetic energy+potential energy
Ei = 1/2mv^2+mgh = 1/2*43*122^2+43*9.8*118
Ei = 320006+49725.2
Ei = 369731.2 J
b) w tot = k2-k1
w other = k2-k1-wgravity
w other = 1/2m(86.5^2-122^2)-43*9.8(118-273)
w other = -159137.6+65317
w other = -93820.6 J
c) w other = k2-k1-w gravity
k2 = -1.5*93820.6+1/2*43*122^2+43*9.8*118
k2 = -140730.9+320006+49725.2 = 229000.3
v f = sqrt(2*229000.3/43) = 103.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.