3\" (6 points) A rectangular coil with 5 turns of width = 0.300 cm and length =
ID: 1631809 • Letter: 3
Question
3" (6 points) A rectangular coil with 5 turns of width = 0.300 cm and length = 0.500 cm has a total resistance of 5 It moves with velocity 3.12 m/s into a uniform magnetic field of 54.6 mT as shown. (a) what is the magnitude and direction of the current induced in the loop as it enters the B field. (b) What is the force on the loop (magnitude and direction) as it enters the field. (c) What is the force on the loop while it is completely within the B field? (d) What is the direction of the induced current as it leaves the field? to xXxXxXx xXXxXxxExplanation / Answer
A) Induced emf V = BvwN= 0.0546*3.12*0.003*5
= 0.000511*5 N
Current = V/R = 0.000511*5/5
= 0.000511 A answer
Counterclockwise by lenz law.
B) F = BiwN = 0.0546*0.000511*0.003*5 = 4.185*10^-7 N
C) Fnet = 0 as forces on all four sides will cancel out.
D) clockwise, by lenz law it will be in direction will create a field in existing direction of the field.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.