The paper dielectric in a paper-and-foil capacitor is 7.75×102 mm thick. Its die
ID: 1631847 • Letter: T
Question
The paper dielectric in a paper-and-foil capacitor is 7.75×102 mm thick. Its dielectric constant is 2.50, and its dielectric strength is 48.5 MV/m . Assume that the geometry is that of a parallel-plate capacitor, with the metal foil serving as the plates.
Part A) What area of each plate is required for a 0.160 F capacitor? (m^2)
If the electric field in the paper is not to exceed one-half the dielectric strength, what is the maximum potential difference that can be applied across the capacitor? (V)
Explanation / Answer
1.
We know that
V = E*d
V = 48.5*10^6*7.75*10^-5 = 3758.75 V
Capacitance is given by:
C = k*e0*A/d
d = 7.75*10^-5 m
e0 = 8.85*10^-12
k = 2.5
A = C*d/(k*e0)
A = 0.16*10^-6*7.75*10^-5/(2.5*8.85*10^-12)
A = 0.56 m^2
2.
given that
E = Emax/2 = 48.5/2 = 24.25 MV/m
V = E*d
V = 24.25*10^6*7.75*10^-5 = 1879.38 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.