A parallel-plate capacitor is made from two plates each with 10 cm diameter, spa
ID: 1632231 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor is made from two plates each with 10 cm diameter, spaced. 700 cm apart. It is connected to a 1 10 V battery. What is the capacitance? What is the charge of the capacitor? What is the electric field between the plates? What is the energy stored in the capacitor? If the battery is disconnected and then the space between the two plates is filled with dielectric material with k = 2.5, What is the capacitance? What is the charge of the capacitor? What is the electric field between the plates? What is the energy stored in the capacitor?Explanation / Answer
Capacitance, C = e0 A / d
C = (8.854 x 10^-12)(pi (10 x 10^-2 / 2)^2) / (0.70 x 10^-2)
C = 9.93 x 10^-12 F ......Ans
Charge, Q = C V
Q = 1.09 x 10^-9 C ......Ans
Electric field, E = V/d = (110)/(0.70 x 10^-2)
E = 15714.3 N/C .....Ans
energy Stored, U = C V^2 /2 = (9.93 x 10^-12)(110^2) / 2
= 6 x 10^-8 J .....Ans
battery is disconnected hence charge on plates will not change.
as dielectric material inserted, capacitance increases.
C' = k C = 2.48 x 10^-11 F .......Ans
now V' = Q / C' = 1.09 x 10^-9 / 2.48 x 10^-11
V' = 43.9 Volt
E = V' / d = 6272.5 N/C .........Ans
Energy stored, U = C' V'^2 /2
= (2.48 x 10^-11)(43.9^2) /2
= 2.39 x 10^-8 J .......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.