A small object with a mass of m = 2.30 g is suspended on a string with a length
ID: 1632340 • Letter: A
Question
A small object with a mass of m = 2.30 g is suspended on a string with a length of l = 1.85 m in a uniform horizontal electric field of E = 350 V/m.
The object carries an electric charge of q = 48.8 µC. What is the angle of deflection of the pendulum, i.e. the angle between the string and the vertical? (in deg)
4 pt A small object with a mass of m -2.30 g is suspended on a string with a length of 1.85 m in a uniform horizontal electric field of E 350 V/m. obiect with a mass of m The object carries an electric charge of q-488 C. What is the angle of deflection of the pendulum, i.e. the angle between the string and the vertical? (in deg) . AO 5.79 CO 1.22x101 FO 3.71 x 101 BO 8.40 DO 1.77 x 101 EO 2.56 x 101 GO 5.38 x 1HO 7.81 x 10Explanation / Answer
Writing the force equation we have
T cos a = mg ---------------(1)
T sin a = qE ----------------(2)
dividing (2) by (1) we have
tan a = qE / mg
a = tan^-1 ( qE / mg)
= tan^-1 ( 48.8*10^-6*350 / 2.3*10^-3*9.8)
= 37.15 = 3.71*10
so option F) is the correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.