Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the net electric force that the two charges would exert on an A -3.00 nC po

ID: 1632714 • Letter: F

Question

Find the net electric force that the two charges would exert on an

A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -6.00 nC point charge is on the x-axis at x = 0.800 m. Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 0.200 m. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the force is in the positive x-direction and negative value if the force is in the negative x-direction. F_x = 8.39 times 10^-17 N Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 1.20 m. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the force is in the positive x-direction and negative value if the force is in the negative x-direction. F_x = ______ ________ Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = -0.200 m. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the force is in the positive x-direction and negative value if the force is in the negative x-direction. F_x = _________ _______

Explanation / Answer

The third charge is electron and other two are negative charges . so, force b/w them will be repulsive.

(d)

at x = 0.2 m,

The electron is placed b/w both the charges.

F2<------- (e) ------->F1

Net electric force = [k*q1*e / r1^2] - [k*q2*e / r2^2]

F = 9*10^9*1.6*10^(-19)*10^(-9) * [ 3/(0.2)^2 - 6/(0.6)^2]

F = 8.4*10^(-17) N (along +x axis)

(e)

at x = 1.2 m

The electron is localed at right side of -6 nC charge. Force on electron due to both charges will be +x direction.

q1 q2 (e)------>F1------->F2

Net electrc force F = [k*q1*e / r1^2] + [k*q2*e / r2^2]

F = 9*10^9*1.6*10^(-19)*10^(-9) * [ 3/(1.2)^2 + 6/(1.2 - 0.8)^2]

F = 5.7*10^(-17) N (along +x axis)

(f)

at x = -0.2 m

The electron is placed at left side of -3nC charge.

. Force on electron due to both charges will be in same direction (-x direction).

F1<--------F2<--------(e) q1 q2

F = -[k*q1*e / r1^2] - [k*q2*e / r2^2]

F = -9*10^9*1.6*10^(-19)*10^(-9) * [ 3/(0.2)^2 + 6/(0.2 + 0.8)^2]

F = -11.66*10^(-17) N (along -x axis)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote