1.A light hollow tube of 2.00 cm diameter and 1.0 m length is filled with tiny b
ID: 1632841 • Letter: 1
Question
1.A light hollow tube of 2.00 cm diameter and 1.0 m length is filled with tiny beads of different density. The resulting density distribution is linear, with the left end having a density of 1.8 g/cm3, and the right end having a density of 5.7 g/cm3. How far from the left end will be the center of mass (give answer in cm).
2.A 1124-kg car traveling initially at 35 m/s in an easterly direction crashes into the back of a 9932-kg truck moving in the same direction at 23 m/s (Fig. P9.22). The velocity of the car immediately after the collision is 18 m/s to the east. What is the velocity of the truck immediately after the collision.
Explanation / Answer
(2) ans
Given that
mass m1=1124 kg
mass m2=9932 kg
initial speed of car u1=35 m/s
initial speed of the truck u2=23 m/s
velocity of car after collision v1=18 m/s
now we find the velocity of the truck after collision
m1u1+m2u2=m1v1+m2u2
1124*35+9932*23=1124*18+9932*V2
267776-20232=9932v2
velocity V2=24.924 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.