The 10 kg and 4 kg blocks are attached by a rope, and pulled 50 by the 90 Newton
ID: 1633734 • Letter: T
Question
The 10 kg and 4 kg blocks are attached by a rope, and pulled 50 by the 90 Newton force at 35 degree on a table with mu_k = 0.3 as indicated in the diagram. Find the acceleration of the 10 kg mass and the tension in the rope. A horizontal force F = 60 Newtons is used to push a 5 kg block up a 30 degree incline, which has mu_k = 0.2. Find the acceleration of the block up the incline. A penny is sitting 12 centimeters from the center of a turntable that is rotating at a rate of 33.3 revolutions per minute. (a) Find the angle in radians that the penny will travel in a time of 25 seconds. (b) Find the distance in centimeters that the penny traveled in those 25 seconds while circling. (c) Find the speed in centimeters/second that the penny has while circling. A 800 kg car drives in a circle on a level road at a speed of 18 m/s in a circle of radius 70 meters. What is the size of the friction force acting on the car as it circles?Explanation / Answer
F2)
let the accelration of the block is a
Using second law of motion
m * a = net force
(10 + 5) * a = 90 * cos(35) - 0.3 * (10 + 5) * 9.8
solving for a
a = 1.98 m/s^2
the acceleration of the 10Kg block is 1.98 m/s^2
for the 4 Kg block
tension in the rope = 4 * a + u * 4 g
tension in the rope = 4 * 1.98 + 0.30 * 4 * 9.8
tension in the rope = 19.7 N
the tension in the rope is 19.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.