Giant electric eels can deliver a voltage shock of 5.00 times 10^2 V and up to 1
ID: 1633901 • Letter: G
Question
Giant electric eels can deliver a voltage shock of 5.00 times 10^2 V and up to 1.00 A of current for a brief time. What is the maximum power a giant electric eel can deliver to its prey during this time? Number W body of a snorkeler swimming in salt water has a resistance of about 615 Ohm. If the snorkeler is unfortunate enough to be struck by the eel, what current will flow through her body? Number A A current of about 500 mA can cause heart fibrillation and death, if it lasts too long. Is the current through the swimmer in this case large enough to be dangerous? yes no What power does the snorkeler receive from the eel? Number WExplanation / Answer
A) power = V I = 500W
b) V = I R
l = 500/615 = 0.813A
c) No
d) power = V I = 500*500*10-3 = 250W
d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.