Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car travels at 60.6 km/h on a level road in the positive direction of an x axi

ID: 1633986 • Letter: A

Question

A car travels at 60.6 km/h on a level road in the positive direction of an x axis. Each the has a diameter of 65.9 cm. Relative to a woman riding in the car and in unit-vector notation =, what are the velocity vector v at the (a) center, (b) top. and (c) bottom of the tire and the magnitude a of the acceleration at the (d) center, (a) top, and (f) bottom of each tire? relative to a next to the road and in unit-vector notation, what are the velocity vector v at the (g) center, (h) top, and (i) bottom of the tire and the magnitude of he acceleration at the (j) center, (k) top, and (l) bottom of each tire?

Explanation / Answer

v = 60.6 kmph

= 16.83 m/sec

d = 65.9 cm = 0.659 m

r = 0.3295 m

a )

Vcenter = 0 m/s

b )

Vtop = 16.83 m/sec i

c )

Vbottom = - 16.83 m/sec i

d )

acenter = Vcenter2 / r

= 0 m/sec2

e )

atop = 16.8332 / 0.3295

= 859.93 m/sec2

f )

abottom = 16.8332 / 0.3295

= 859.93 m/sec2

g )

Vcenter = 16.833 m/s i

h )

Vtop ground = 16.833 m/s i + 16.833 m/s i

= 33.666 m/s i

i )

Vbottom = o m/s

j )

acenter = 0 m/s

k )

atop = 16.8332 / 0.3295

= 859.93 m/sec2

l )

abottom = 16.8332 / 0.3295

= 859.93 m/sec2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote