Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

There is a current I = 5A flowing in a clockwise direction in a square loop of w

ID: 1634078 • Letter: T

Question

There is a current I = 5A flowing in a clockwise direction in a square loop of wire side 2m. The loop is in the plane of the paper. A uniform magnetic field B = 0.5T is towards the right (perpendicular to the left and right sides of the square loop). What is the net magnetic force acting on the loop? a) zero b) 10 N c) 20 N d) None of these. A proton moving at a speed of 3.8 times 10^6 m/s cuts across the lines of a magnetic, field at, an angle of 70 degrees. The strength of the field is 0.25 times 10^-4 T. What is the magnitude of the force acting on the proton? (q_p = 16 times 10^-9 C) A 10-turn square coil of area 0.036 m^2 and a 20-turn circular coil are both placed perpendicular to the same changing magnetic field. The voltage induced in each of the coils is the same. What is the area the circular coil? The reflecting disk, twice as much. The absorbing disk, twice as much. They receive equal forces. Not enough information is given to answer.

Explanation / Answer

given

A = 0.036 m2

N = 10

N1 = 20

using equilibrium

A N = A1 N1

0.036 X 10 = A1 X 20

A1 = 0.018 m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote