Provides a model for solving problems such as this. A 36.2-kg block of ice at 0
ID: 1634720 • Letter: P
Question
Provides a model for solving problems such as this. A 36.2-kg block of ice at 0 degree C is sliding on a horizontal surface. The Initial speed of the ice is 7.07 m/s and the final speed is 3.10 m/s. Assume that the part of the block that melts has a very small mass and that all the heat generated by kinetic friction goes into the block of ice, and determine the mass of ice that melts into water at 0 degree C. Number Units the tolerance is +/-2% By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor.Explanation / Answer
Loss of KE
= (1/2)*36.2*[(7.07)^2 - (3.10)^2] J
= 730.78 J
Latent heat of fusion of ice = 334 kJ/kg = 334 J/g
We know that, Energy = Latent heat of fusion x mass.
Therefore,
=> mass of ice that will melt = Energy/ Latent heat of fusion
= 730.78/334 g
= 2.188 g (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.