Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you pour water into a container until it reaches a depth of 12 cm. Next

ID: 1635248 • Letter: S

Question

Suppose you pour water into a container until it reaches a depth of 12 cm. Next you pour in a 7.2 cm thickness of olive oil so that it floats on top of the water. What is the pressure at the bottom of the container? The density of olive oil = 920 kg/m^3. A raft is 4.2 m wide and 6.5 m long. When a horse is loaded on the raft, it sinks 2.7 cm deeper into the water. What is the weight of the horse? The main water line enters a house on the first floor. The line has a gauge pressure = 1.9 (10)^5 pa. The faucet on the 2^nd floor (located 6.5 m above the 1^st floor) is turned off. What is the gauge pressure at this faucet? How high could a faucet be before no water would flow from it, even if it were open? You must get BOTH parts of this problem correct to receive credit.

Explanation / Answer

5)d(water) = 12 cm = 0.12 m

d(oil) = 7.2 cm = 0.072 m

rho(oil) = 920 kg/m^3 ; rho(water) = 1000 kg/m^3

The pressure at the depth will be:

P = P(atm) + P(oil) + P(water)

P(atm) = 1.01 x 10^5 Pa

P(oil) + P(water) = [ d(oil) rho(oil) + d(water) rho(water)]g =

P(oil) + P(water) = [0.072 x 920 + 0.12 x 1000] x 9.8 = 1825.152 Pa

P = 1.01 x 10^5 Pa + 1825.152 Pa = 1.03 x 10^5 Pa

Hence, Pressure at the bottom is = P = 1.03 x 10^5 Pascal

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote