7-27 A block of mass 2 kg is released from rest at point A on a track which is o
ID: 1635572 • Letter: 7
Question
7-27
Explanation / Answer
7-27)Given,
m = 2 kg ; v(B) = 4 m/s ; d = 3 m
At point B, the block has kinetic energy which gets dissipated as thermal energy due to friction as it proceeds towards C and stops at C.
1/2 m v(B)^2 - F(fric) x d = 1/2 m v(C)^2
1/2 x 2 x 4^2 - F(fric) x 3 = 0
F(fric) = 5.33 N
We know that, F(frc) = uN
F(fric) = u x mg
u = F(fric)/mg = 5.33/2 x 9.8 = 0.272
Hence, u = 0.272
b)At A, the block has potential energy
PE(A) = m g h = 2 x 9.8 x 1 = 19.6 J
At B it has KE
KE(B) = 1/2 m v(B)^2 = 0.5 x 2 x 4^2 = 16 J
So the enrgy loss in transit due to friction is:
E = 19.6 - 16 = 3.6 J
Hence, E = 3.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.