Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An attacker at the base of a castle wall 4.00 m high throws a rock straight up w

ID: 1635578 • Letter: A

Question

An attacker at the base of a castle wall 4.00 m high throws a rock straight up with speed 8.00 m/s from a height of 1.40 m above the ground. (a) Will the rock reach the top of the wall? Yes No (b) If so, what is its speed at the top? If not, what initial speed must it have to reach the top? 3.61 m/s (c) Find the change In speed of a rock thrown straight down from the top of the wall at an initial speed of 8.00 m/s and moving between the same two points. 8.85 Your response differs from the correct answer by more than 100%, m/s

Explanation / Answer

I am assuming that we stone is thrwon from a height of 4m and we have to find the speed at 1.40 m above the ground,

Speed at 4 m = 8m/s

using kinematic equation, v^2 = u^2 + 2gh

v^2 = 8^2 + 2 (9.8) ( 4-1,40)

v = 10.723 m/s

change in speed= 2.723 m/s apprx

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote