To monitor the breathing of a hospital patient, a thin belt is girded around the
ID: 1635646 • Letter: T
Question
To monitor the breathing of a hospital patient, a thin belt is girded around the patient's chest as in the figure below. The belt is a 205-turn coil. When the patient inhales, the area encircled by the coil increases by 43.0 cm2. The magnitude of Earth's magnetic field is 50.0 T and makes an angle of 26.0° with the plane of the coil. Assuming a patient takes 1.90 s to inhale, find the magnitude of the average induced emf in the coil during that time. l = 9.66e-8 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. HvExplanation / Answer
EMF - N*d(phi)/dt
phi = B.A = B*A*cos theta
|E| = N*B*cos theta*dA/dt
using given values:
N = 205
B = 50*10^-6 T
cos theta = 90 - 26 = 64 deg
dA/dt = 43810^-4/1.90 sec
So,
|E| = 205*50*10^-6*cos 64 deg*43*10^-4/1.90
|E| = 1.02*10^-5 V
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.