Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pivoted horizontal rod of length 2.5m and mass 2kg supports a mass of 5kg with

ID: 1635747 • Letter: A

Question

A pivoted horizontal rod of length 2.5m and mass 2kg supports a mass of 5kg with the aid of a wire of equal length, attached 0.5m from its free end and connecting it to the wall. a. Calculate the tension in the rope when the system is in equilibrium. b. If the cable snaps, with what speed does the 5kg mass strike the wall below? Use I_rod = ml^2/3 A satellite of mass 800kg moves in a circular orbit 10,000 km above the surface of the Earth. a. What is the force of gravity on the satellite? b. What is the acceleration of the satellite? c. What is the orbital velocity of the satellite? d. What is the orbital period of the satellite?

Explanation / Answer

solving 4th question

Let the tension in the wire be T

Balancing torque about wall end

let the angle between rod and wire is theta

cos (theta)=2/2.5

sin (theta)=0.6

Net torque=Tsin(theta)*2-2*9.8*1.25-5*9.8*2.5=0

we got

T=122.5 N

(b) Net torque=I*angulat accleration

we got angular accleration=Net torque/I=4.15 rad/s^2

when theta =pi/2

we got w=3.6 rad/s

speed=w*2.5=9.02 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote