A 9.00 m uniform beam is hinged to a vertical wall and held horizontally by a 5.
ID: 1635846 • Letter: A
Question
A 9.00 m uniform beam is hinged to a vertical wall and held horizontally by a 5.00 m cable attached to the wall 4.00 m above the hinge, as shown in the figure below (Figure 1) . The metal of this cable has a test strength of 1.20 kN , which means that it will break if the tension in it exceeds that amount. Part A What is the heaviest beam that the cable can support with the given configuration? m = kg SubmitMy AnswersGive Up Part B Find the horizontal component of the force the hinge exerts on the beam. Enter positive value if the force is rightward and negative value if the force is leftward. Fh = N SubmitMy AnswersGive Up Part C Find the vertical component of the force the hinge exerts on the beam. Enter positive value if the force is upward and negative value if the force is downward.
Explanation / Answer
Given,
Length of beam, L = 9 m
Length of cable, l = 5 m
Considering diagram, total torque about the hinge, i.e. ?? = 0;
T x ?(52 - 42) x (4/5) -W x 4.5
Since, maximum tension that metal cable can carry is 1200 N
Therefore, W = 1200 x ?(25-16) x (4/5) / 4.5 = 640 N
B) The horizontal component of the hinge, ?Fx = 0;
Fx -T x ?(52-42) / 5
So, horizontal component, Fx = 720 N
C) The vertical component of the hinge, ?Fy = 0;
Fy + T x (4/5)- W
So, vertical component, Fy = -320 N
Please rate my answer if you find it helpful, good luck....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.