Item 6 Part A At what distance from a very thin, straight wire carrying a 11 A c
ID: 1635926 • Letter: I
Question
Item 6
Part A
At what distance from a very thin, straight wire carrying a 11 A current would the magnetic field strength of 5.0×105T be generated?
Part B
At what distance from a very thin, straight wire carrying a 11 A current would the magnetic field strength of 5.0×103T be generated?
Part C
At what distance from a very thin, straight wire carrying a 11 A current would the magnetic field strength of 1T be generated?
Part D
At what distance from a very thin, straight wire carrying a 11 A current would the magnetic field strength of 10T be generated?
Explanation / Answer
Magnetic field = uoI / 2pi*r
where r = distance from the wire
A) 5*10^-5 = 4pi*10^-7*11 / 2pi*r
r = 0.044 m
B)
5*10^-3 = 4pi*10^-7*11 / 2pi*r
r = 0.044 *10^-2 m
C) 1 = 4pi*10^-7*11 / 2pi*r
r = 2.2*10^-6 m
D) 10 = 4pi*10^-7*11/2pi*r
r = 2.2*10^-7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.