A rock is thrown off a cliff at an angle of 55° above the horizontal. The cliff
ID: 1636821 • Letter: A
Question
A rock is thrown off a cliff at an angle of 55° above the horizontal. The cliff is 135 m high. The initial speed of the rock is 23 m/s. (Assume the height of the thrower is negligible.) (a) How high above the edge of the cliff does the rock rise (in m)? m (b) How far has it moved horizontally when it is at maximum altitude (in m)? m (c) How long after the release does it hit the ground (in s)? s (d) What is the range of the rock (in m)? m (e) What are the horizontal and vertical positions (in m) of the rock relative to the edge of the cliff at t = 2.0 s, t = 4.0 s, and t = 6.0 s? (Assume the +x-direction is in the horizontal direction pointing away from the cliff, the +y-direction is up towards the sky, and x = y = 0 at the point from which the rock is thrown.) x(2.0 s) = m y(2.0 s) = m x(4.0 s) = m y(4.0 s) = m x(6.0 s) = m y(6.0 s) = m
Explanation / Answer
a] Initial vertical velocity = uy = 23sin55 = 18.84 m/s
at the highest point, vy = 0 m/s
so, h = -(0 - 18.842)/(2 x 9.8) = 18.11 m
b] The time it takes to reach this maximum height will be:
v = u + at
=> 0 = 18.84 - 9.8t
=> t = 1.922 s
and since there is no acceleration in the horizontal direction, the distance covered by the rock in the same time will be: Dx = uxt = (23cos55)(1.922) = 25.36 m
c] H = 135 + h = 135 + 18.11 = 153.11 m
use, H = uyt + (1/2)ayt2
153.11 = 0 + (1/2)(9.8)t2
[since at the highest point, the vertical velocity = 0 m/s]
=> t = 5.5898 s
therefore the total time in which the rock comes down will be: T = 1.922 + 5.5898 = 7.512 s.
d] Range of the rock will be:
D = uxT = [23cos55](7.512) = 99.1 m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.