Suppose the mass of a fully loaded module in which astronauts take off from the
ID: 1637391 • Letter: S
Question
Suppose the mass of a fully loaded module in which astronauts take off from the Moon is 13,900 kg. The thrust of its engines is 29,500 N. (Assume that the gravitational acceleration on the Moon is 1.67 m/s2.)
(a) Calculate its magnitude of acceleration in a vertical takeoff from the Moon.
m/s2
(b) Could it lift off from Earth? If not, why not?
Yes, the thrust of the module's engines is greater than its weight on Earth.No, the thrust of the module's engines is equal to its weight on Earth. No, the thrust of the module's engines is less than its weight on Earth.Yes, the thrust of the module's engines is equal to its weight on Earth.
If it could, calculate the magnitude of its acceleration. (If not, enter NONE.)
m/s
Explanation / Answer
m = 13900 kg
gmoon= 1.67 m/s2
weight on moon = mgmoon = 13900 x 1.67 N = 23213 N (acts downwards)
Thrust force = 29500 N ( acts upwards)
acceleration = Net Force / mass
= (29500- 23213) / 13900 = 0.4523 m/s2
b.) weight on earth = mg = 13900 x 9.81 = 136359 N
weight > Thrust force
or, thrust < weight on EARTH
so it can't lift
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.