Need to solve for specific heat of steel. Need help with specific heat of steel
ID: 1637652 • Letter: N
Question
Need to solve for specific heat of steel.
Need help with specific heat of steel calculations.
My data recorded is as follows:
initial object temp= 28.6
initial water temp=28.4
initial bolt (object) mass =21.0
initial water mass= 150g
final water temp=30.9
change in water temp=2.5
I need the
1) the specific heat of steel based on my data
2))Since the specific heat of steel is listed as 490J/kg Celsius, find the percent error for my calculations of specific heat relative to the value listed
Please show work so I know how to do it in the future. Thanks!
Explanation / Answer
In this we assume that heat lossed by metal is equal to heat gained by the object
ie
qsteel = qwater
(mass)s (t)s (Cp)s = (mass) (t) (Cp)
here
(mass)s = 21g
Change in water temperature = 2.5oC
Change in object temperature = 30.9 - 28.6 = 2.3oC
Cp = 4.187 Jg-1oC-1
hence we got
21 x 2.3 x (cp)s = 150 x 2.5 x 4.187
(Cp)s = 32.5 J/goC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.