CP In the circuit shown in Fig. P30.61, Epsilon = 60.0 V, R1 = 40.0 ohm, R2 = 25
ID: 1637960 • Letter: C
Question
CP In the circuit shown in Fig. P30.61, Epsilon = 60.0 V, R1 = 40.0 ohm, R2 = 25.0 ohm, and L = 0.300 H. Switch S is closed at t = 0. Just after the switch is closed, (a) what is the potential difference vab across the resistor R1; (b) which point, a or b, is at a higher potential; (c) what is the potential difference vcd across the inductor L, (d) which point, c or d, is at a higher potential? The switch is left closed a long time and then opened. Just after the switch is opened, (e) what is the potential difference vab across the resistor R1; (f) which point, a or b, is at a higher potential; (g) what is the potential difference vcd across the inductor L; (h) which point, c or d, is at a higher potential?Explanation / Answer
a) Just after the switch is closed all the current throught inductor = 0
So Vab = 60 V
b) a is at higher potential
c) Vcd = 60 V
d) c is at higher potential
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.