What is the voltage across V3 and V2 in this problem? Consider the following cir
ID: 1638269 • Letter: W
Question
What is the voltage across V3 and V2 in this problem?
Consider the following circuit in which V = 12 V, R_1 = 276.0 Ohm, R_2 = 138.0 Ohm, R_3 = 552.0 Ohm, C_1 = 6.03 mu F, and C_2 = 2.24 mu F. The switch S has been closed for a very long time. Then at t = 0, the switch is suddenly opened. Immediately after the switch is opened, what is the voltage across R_3? The voltage is POSITIVE if the side of the resistor closest to the TOP of the page is at higher potential. A) 4.0 V B) -3.2 V C) 0 V D) 0.8 V E) -0.8 VExplanation / Answer
Voltage across capacitor = 12*138/(138+276)
= 4 V. (which is = Vc1+Vc2)
after switch is opened,
iR2 + i R3 = Vc1 + Vc2 = 4. because charge across capacitors cant be changed suddenly.
V3= 4*552/(552+138) = 3.2 V
since side closest to top is at lower potential as current is counter clockwise.
V = -3.2V
option b is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.