A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a st
ID: 1638395 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q_2 = -4.00 mu C and mass 2.10 g, is projected toward q_1. When the two spheres are 0.800 m apart, q_2 is moving toward q_1 with speed 22.0 m/s (see figure below). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. (a) What is the speed of q_2 when the spheres are 0.400 m apart? m/s (b) How close does get q_2 to q_1? mExplanation / Answer
here,
q1 = -2.8 uC = - 2.8 * 10^-6 C
q2 = - 4 uC = -4 * 10^-6 C
m2 = 2.1 g = 0.0021 kg
r1 = 0.8 m
r2 = 0.4 m
intial speed , u = 22 m/s
a)
let the speed of q2 when spheres are 0.4 m apart be v
using conservation of energy
kinetic energy lost = potential energy gained
0.5 * m2 * ( u^2 - v^2) = k * q1 * q2 * ( 1/r2 - 1/r1)
0.5 * 0.0021 * ( 22^2 - v^2) = 9 * 10^9 * 2.8 * 10^-6 * 4 * 10^-6 * ( 1/0.4 - 1/0.8)
v = 19.1 m/s
b)
let the minimum distance between q1 and q2 be r
using conservation of energy
kinetic energy lost = potential energy gained
0.5 * m2 * ( u^2 - v^2) = k * q1 * q2 * ( 1/r - 1/r2)
0.5 * 0.0021 * ( 22^2 - 0^2) = 9 * 10^9 * 2.8 * 10^-6 * 4 * 10^-6 * ( 1/r - 1/0.8)
r = 0.16 m
the minimum distance is 0.16 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.