A uniform disk of mass M = 4.5 kg and radius R = 0.52 is mounted on a motionless
ID: 1638427 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
A) the direction of the angular velocity vector of a disk is determined by using right hand rule. And the direction of angular velocity vector is outward from the disk.
B) acceleration of a block is nothing but the acceleration due due to gravity = 9.8 m/s2
C) tension in the cord = m x g
= 0.80 x 9.8
= 7.84 N
d) angular acceleration of a disk
T = r x F
= 0.52 x 7.84 = 4.07 N-m
T = I x a
Where,
I = moment of inertia (I for the disk = (1/2)mR2)
= ½ x 4.5 x 0.522
= 0.608
a = angular acceleration
a = T/I
= 4.07 / 0.608
= 6.694 rad/s2 ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.