A rocket is fired straight up. It contains two stages (Stage 1 and Stage 2) of s
ID: 1638785 • Letter: A
Question
A rocket is fired straight up. It contains two stages (Stage 1 and Stage 2) of solid rocket fuel that are designed to burn for 10.0 and 5.00 s, respectively, with no time interval between them. In Stage 1, the rocket fuel provides an upward acceleration of 18.0 m/s2. In Stage 2, the acceleration is 13.0 m/s2. Neglecting air resistance, calculate the maximum altitude above the surface of Earth of the payload and the time required for it to return to the surface. Assume the acceleration due to gravity is constant.
1) Calculate the maximum altitude.
2) Calculate time required to return to the surface (i.e. the total time of flight).
Explanation / Answer
From the given question,
time for stage 1 (t1)=10s
time for stage 2(t2)=5s
acceleration in stage 1(a1)=18 m/s2
acceleration in stage 2(a2)=13 m/s2
initial velocity in stage 1(u1)=0 m/s
distance travelled in stage 1=s1
s1= u1t1 + (1/2)a1t12
=(0)(10) +(1/2)(18)(10)2
=900m
final velocity after first stage=v1
v1=u1 + a1t1
=0 + 18 (10)
=180 m/s
v1=u2
distance travelled in second stage
s2= u2t2+ (1/2)(a2)(t22)
=(180)(5) + (1/2)(13)(52)
=900 + 162.5
=1062.5m
final velocity after second stage=v2
v2= u2 + a2t2
=180 + (13)(5)
=245 m/s
due to inertia rocket will go upwards of its own against gravity
u3=v2
v3=0
v3=u3 - g(t3)
0=245-(10)t3
t3=24.5
s3=u3t3-(1/2)(g)(t32)
=(245x24.5)-(1/2)(10)(24.52)
=3001.25
maximum altitude=900+1062.5+3001.25=4963.75m
maximum altitude is 4963.75m
then rocket falls under gravity
u4=0, s4=4963.75, a=10
s4=u4t4 + (1/2)(10)(t4)2
4963.75=0 + 5 t42
t4=31.5 sec
total time taken =10+5+24.5+31.5=71
Time required to return to surface is 71 sec.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.