Two objects with masses of mi 3 roko and ma 680 kg are connected by light string
ID: 1638857 • Letter: T
Question
Two objects with masses of mi 3 roko and ma 680 kg are connected by light string that passes over a tri itionless pulley. inthe figure below. Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only. Due to the nature of this problem, do not use rounded intermediate valus in cakulations indudro answers strated Determine the acceleration of each object (Enter the magnitude only Determine the estane each obtect wal move in the second of motion ir both obiects start from Need Help? In the figure below. m1 110 kg and m2 -3.7 kg The coeffcient of static fiction between mi and the horino tai so, and the coefficient of kineti friction is 30. surface a a OExplanation / Answer
Let the Tension in the rope = T and acceleration = a
6.80 a= 6.80 (g) - T---------eq(1) -for heavier mass
3.70 a = T - 3.70 (g) ---------eq(2) -------for lighter mass
Adding eq(1) and eq(2)...we get,
10.5 a = 3.1 g
a ( accleration) = 2.893 m/s^2
T = 46.9676 N
s = 1/2 at^2 = 1/2 ( 2.893) (1)^2= 1.4465 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.