Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home Student kfiankooli Class Management I Help Chapter 5 test Begin Date: 65/20

ID: 1639417 • Letter: H

Question

Home Student kfiankooli Class Management I Help Chapter 5 test Begin Date: 65/2017 12.0000 PM Due Date: 67/2017 11:59:00 PM End Date: 6/28/2017 12:5900 AM 2: a 1400-kg car is lifted a distance 35 m by its cable at a constant speed, assuming the force on the elevator has a constant value of 95 Status re for 33% Part (a) Calculate the work done on the elevator by its cable, in joules. view 3% Part (b) Calculate the work done by the gravitational force on the elevator, in joules, during this process. D A 33% Part (c) Calculate the total work done on the elevator, in joules. Grade Summary ning Potential 100 Status tan() sino Attempts remaining: Completed cotano asino acos0 per attempt) at ano acotano sinho 11 2 3 Partial cosh00 ODegrees Radians Completed Completed Hint Feedback S deduction per feedback. Hints: 5% per hint. Hints remaining: 2 Completed

Explanation / Answer

A.

Since the lift is moving at constant speed means net force is zero, which means acceleration is also zero.

W = (mg + Ff)*d

W = (1400*9.81 + 95)*35 = 484015 J

B.

Work done by gravity = Wg

Wg = -m*g*h

Wg = -1400*9.81*35 = -480690 J

C.

Wnet = Wc - Wg

Wnet = 484015 - 480690 = 3325 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote