A uniform, 249 N rod that is 1.97 m long carries a 225-N weight a s right end an
ID: 1639631 • Letter: A
Question
A uniform, 249 N rod that is 1.97 m long carries a 225-N weight a s right end and an unknown weight W toward the left end (see the figure (Figure 1) When W is placed 51.3 cm from the left end of the rod, the system just balances horizontally when the fulcrum is located 83.0 cm from the right end. Part A Find W = 236 N Correct Significant Figures Feedback: Your answer 236.29N was either rounded differently or used a different item, keep all the digits and round as the final step before submitting your answer. Part B If W is now moved 20.4 cm to the right, how far must the fulcrum be moved to restore balance? delta x = ___________ m Part C If W is now moved 20.4 cm to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance? to the left to the rightExplanation / Answer
b) By balancing torque about right end of rod,
236*(197-20.4-51.3) +249*197/2 = (249+236+225)*x
x = 54097/710 cm
= 76.2 cm
delta x = 83.0-76.2 =6.8 cm
= 0.068 m
c) to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.