Thanks Problem 4 Selected: A 50.0-g hardboiled egg moves on the end of a spring
ID: 1639774 • Letter: T
Question
Thanks Problem 4 Selected: A 50.0-g hardboiled egg moves on the end of a spring with force constant k 20.0 Nm. It is released with amplitude 0.60 m at t o s. A damping force F bv acts on the egg. After it oscillates for 4.00 s, the amplitude of the motion has decreased to 0.150 m. a) Calculate the magnitude of the damping coefficient b. b) Calculate the angular frequency w c) Verify that the phase angle -0. d) Find the displacement x at time t 4.00 s. e) How long it takes to reduce the amplitude less than 1%.Explanation / Answer
frequency w0 = sqrt(k/m) = 20
period T = 2pi/w0 = 0.314
N (no. of cycles) = elapsed time/T = 4/0.314 = 12.74
is the "logarithmic decrement", the proportionate damping loss over one oscillation cycle. AR is the amplitude ratio = 4.
= ln(AR)/N = 0.1088
= /sqrt(4pi^2+^2) = 0.0173
B = 2*w0*m = 2*k/w0 = 2/sqrt(km) = 0. 0346 N-s/m
a) damping coefficient = 0.0346 N-s/m
b) Angular frequency = 20
c) Phase angle = 0
d) displacement = 0.15*cos(20*4) = 0.026 m = 2.6 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.