The drawing shows an edge-on view of two planar surfaces that intersect and are
ID: 1640105 • Letter: T
Question
The drawing shows an edge-on view of two planar surfaces that intersect and are mutually perpendicular. Surface 1 has an area of 2.2 m2, while surface 2 has an area of 3.2 m2. The electric field E in the drawing is uniform and has a magnitude of 200 N/C. It is directed towards the two perpendicular surfaces, making an angle 35o with the bottom surface. Find the electric flux through (a) surface 1 and (b) surface 2.
image ----> https://edugen.wileyplus.com/edugen/courses/crs6407/art/qb/qu/c18/ch18p_47.gif
Explanation / Answer
(a) Electric flux = EAcos(theta)
where theta is the angle between area vector and electric field(B)
Area vector is perpendicular to area.
For surface 1,
theta = 90- 35 =55 degree
Flux = 200*2.2 *0.57 =252.37Vm
(b)
For surface 2,
E= 200*3.2*cos(35)= 524.26 Vm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.