Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The three circuits below have driving Emf\'s with the same amplitude, 7 V. Each

ID: 1640269 • Letter: T

Question

The three circuits below have driving Emf's with the same amplitude, 7 V. Each is driven at a fixed frequency which differs from the other two. The magnitudes of the inductive reactance in the left circuit, of the capacitive reactance In the center circuit, and of the all resistances are shown in the figures. For the circuit on the left, calculate the rms current in the circuit. 1.14 times 10^-1 A II. For the circuit in the center, calculate the Vrms between a and b. III. For the circuit on the right, calculate the total power dissipated.

Explanation / Answer

1)

Vrms = 7V/sqrt(2)

Vrms = 4.95 v

RMS current = 4.95Vrms / sqrt[40^2 + 17^2]

= 1.113885 x 10^-1 A

2)

Vab = {4.95V / sqrt[43^2 + 17^2]}*(17 Ohms) = 1.82 Volts rms

3)

Total power = [(I^2)*(R)] = {(4.95V /sqrt[24^2 + 17^2])^2}*(17 Ohm) = 0.482 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote