A) Consider the arrangement below. Assume R=6.0 Ohm, length l=1.2m, and a unifor
ID: 1640376 • Letter: A
Question
A) Consider the arrangement below. Assume R=6.0 Ohm, length l=1.2m, and a uniform magnetic field of 2.5T is directed into the page. At what speed should the bar be moved to produce a current of 0.5A ?
B) Consider again the bar sliding without friction to induce a current. Assume R=6.0 Ohm, length l=1.2m, and a uniform magnetic field of 2.5T is directed into the page. What force needs to be applied to keep the bar moving to the right at a speed of 2m/s ?
I know that the answer to A is 1 m/s and I know how to work it out (using Equation I=(BLV)/R, but part B confuses me. I know the answer is supposed to be 3N, could someone please explain how to to get that answer? Thanks!
Explanation / Answer
a) Starting with the first part ,
I = BLV / R = 2.5 ( 1.2) (V) / 6= 0.5
V = 1 m/s
b) Force = B^2 L^2 V/ R
pluf the values,
F = (2.5^2 ) (1.2^2) ( 2) / 6 = 3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.