What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.41 g be for it
ID: 1640394 • Letter: W
Question
What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.41 g be for it to remain stationary when placed in a downward-directed electric field of magnitude 660 N/C? Use 9.81 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. What is the magnitude of an electric field in which the electric force on a proton is equal in magnitude to its weight? Use 1.67 times 10^-27 kg for the mass of a proton, 1.60 times 10^-19 C for the magnitude of the charge on an electron, and 9.81 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.Explanation / Answer
here,
A)
mass , m = 1.41 g = 0.00141 kg
electric feild , E = 660 N/C
let the charge be q
gravitational force = electrostatic force
m * g = q * E
0.00141 * 9.81 = q * 660
q = 2.1 * 10^-5 C
as the electric feild is downward
for upward electric force , the sign of charge must be negative
B)
equaitng the forces
gravitational force = electrostatic force
mp * g= E * e
1.67 * 10^-27 * 9.81 = E * 1.6 * 10^-19
E = 1.02 * 10^-7 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.