A certain amusement park ride consists of a large rotating cylinder of radius R
ID: 1640635 • Letter: A
Question
A certain amusement park ride consists of a large rotating cylinder of radius R = 3.15 m. As the cylinder spins, riders inside feel themselves pressed against the wall. If the cylinder rotates fast enough, the frictional force between the riders and the wall can be great enough to hold the riders in place as the floor drops out from under them.
If the cylinder makes 0.650 rotations per second, what is the magnitude of the normal force FN between a rider and the wall, expressed in terms of the rider's weight W? What is the minimum coefficient of static friction s required between the rider and the wall in order for the rider to be held in place without sliding down?
Explanation / Answer
given that
radius R = 3.15 m
angular speed w = 0.650 rev/s
w = 0.650 * 2 * pi rad / s
w = 4.08 rad / s
Now , as Normal force provides the
FN = m * w^2 * R
FN = (W/g) * 4.08^2 * 3.15
FN = 5.34 * W
the normal force is 5.34 * W
Now
for the person to stay at place
coefficient of friction is us
balancing forces in y direction
us * FN = W
us * 5.34 * W = W
us = 0.187
the minimum coefficient of static friction is 0.187
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.