A 3.50g bullet moves with a speed of 110m/s perpendicular to the Earth\'s magnet
ID: 1641124 • Letter: A
Question
A 3.50g bullet moves with a speed of 110m/s perpendicular to the Earth's magnetic field of 5x10^-5 T. If the bullet possesses a net charge of 11.5x10^-9 C, by what distance will it be deflected from its path due to the Earth's magnetic field after it has traveled 1.50km? A 3.50g bullet moves with a speed of 110m/s perpendicular to the Earth's magnetic field of 5x10^-5 T. If the bullet possesses a net charge of 11.5x10^-9 C, by what distance will it be deflected from its path due to the Earth's magnetic field after it has traveled 1.50km?Explanation / Answer
As we know that the lorentz force is given by
F = qvB
F = 11.5 x 10-9 x 110 x 5 x 10-5
F = 1.26 x 10-11 N
Now force is also be given by
F = ma
1.26 x 10-11 = 3.5 x 10-3 x a
a = 3.6 x 10-9 m/s2
now given the horizontal distance covered by the bullet is 1.5 KM
hence
T = distance / speed
T = 1.5 x 103 / 110
T = 13.63 s
Now the distance it deflected at the same T
Y = 0.5 aT2
Y = 0.5 x 3.6 x 10-9 x (13.63)2
Y = 3.34 x 10-7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.