Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 25 of 30 AA Sapling Learning nadmillan learning A NASCAR racecar rounds

ID: 1641138 • Letter: Q

Question


Question 25 of 30 AA Sapling Learning nadmillan learning A NASCAR racecar rounds one end of the Martinsville Speedway. This end of the track is a turn with radius approximately 57.0 m. If we approximate the track to be completely flat and the racecar is traveling at a constant 28-5 m/s (about 64 mph) around the turn, what is the racecar's Number What is the force responsible for the centripetal acceleration in this case? O gravity O normal O weight O friction To keep from skidding into the wall on the outside of the turn what is the minimum coefficient of static friction between the racecar's tires and track? Number i in RVEy ulion Check Answer o Next Exit

Explanation / Answer

Given,

Radius, r = 57 m

Velocity, v = 28.5 m/s

a) Centripetal acceleration, ac = v2 / r = 28.52 / 57 = 14.25 m/s2

b) Frictional force.

c) Coefficient of friction, = Fhorizontal / Fverticle
= m ac / m g
= ac / g = 14.25 / 9.81
= 1.45

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote