The accompanying drawing shows a collision between two pucks. Puck A has a mass
ID: 1641255 • Letter: T
Question
The accompanying drawing shows a collision between two pucks. Puck A has a mass of 0.02 kg (m_A = 0.02 kg) and is moving along the x-axis with a velocity of +6.0 m/s. It makes a collision with another puck B, initially at rest and has a mass of 0.05 kg (m_B = 0.05 kg). The collision is not head-on. After the collision the two pucks fly apart along the directions shown in figure. (a) What is the total initial momentum of the m_A + m_B system? Please clearly provide magnitude and direction (b) What is the total x-component of the final momentum of the m_A + m_B system? Please clearly provide magnitude and direction. (c) What is the total y-component of the final momentum of the m_A + m_B system? Please clearly provide magnitude and direction. (d) Show that v^f_A = Squareroot 3v^f_B, where v^f_A and v^f_B are the magnitude of the final velocities of the puck A and puck B respectively. (e) Find the velocities of puck A and puck B after the collision.Explanation / Answer
Ma=0.02 kg
Mb.05kg
UA(initial velocity of ball a)=6m/s
UB(initial velocity of ball b)=0m/s
A)initial momentum of puck a and b is=(0.02*6)+(0.05*0)=0.12 kgm/s along positive x axis
B)final momentum of puck a is =mav1cos60°i+(mav1sin60°)j
Final momentum of puck b is =mbv2 cos30°i+(mvbsin30°*(-j))
Total final momentum of puck a and puck b is.
=(0.01v1+0.043v2)I+(0.017v1-(0.025v2)j
By law of conservation of momentum initial momentum is equal to final momentum
0.12i+0j=(0.01v1+0.043v2)I+(0.017v1-0.025v2)j
C)X component of total final momentum is 0.12 kg m/s
D)Y component of total final momentum is 0 kgm/s
E) from conservation of momentum
0.02sin60v1-0.05v2sin30=0
Since there is no momentum along y axis initiTially
V1=(2.5/3)v2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.