A cylinder contains 28 moles of an ideal gas at a temperature of 300 K. The gas
ID: 1641263 • Letter: A
Question
A cylinder contains 28 moles of an ideal gas at a temperature of 300 K. The gas is compressed at constant pressure until the final volume equals 0.7 times the initial volume. The molar heat capacity at constant volume of the gas is 24.0 J/mol · K and the ideal gas constant is R = 8.314 J/mol · K. The heat absorbed by the gas is closest to
A cylinder contains 28 moles of an ideal gas at a temperature of 300 K. The gas is compressed at constant pressure until the final volume equals 0.7 times the initial volume. The molar heat capacity at constant volume of the gas is 24.0 J/mol · K and the ideal gas constant is R = 8.314 J/mol · K. The heat absorbed by the gas is closest to
Part A
-60 kJ.
81 kJ.
60 kJ.
-21 kJ.
-81 kJ.
Explanation / Answer
Heat absorbed is given by:
Q = n*(Cv + R)*dT
At constant pressure
V2/V1 = T2/T1
T2 = (V2/V1)*T1
T2 = (0.7*V/V)*300 = 210 K
dT = 210 - 300 = -90
n = 28 moles
Cv = 24 J/mol-K
R = 8.314 J/mol-K
Using these values
Q = -28*(24 + 8.314)*90
Q = -81431 J
Q = -81 kJ
Correct option is E.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.