The mechanism shown in the figure (Figure 1) is used to raise a crate of supplie
ID: 1641396 • Letter: T
Question
The mechanism shown in the figure (Figure 1) is used to raise a crate of supplies from a ship's hold. The crate has total mass 45 kg. A rope is wrapped around a wooden cylinder that turns on a metal axle. The cylinder has radius 0.25 m and a moment of inertia I = 3.0 kg middot m^2 about the axle. The crate is suspended from the free end of the rope. One end of the axle pivots on frictionless bearings: a crank handle is attached to the other end. When the crank is turned, the end of the handle rotates about the axle in a vertical circle of radius 0.12 m, the cylinder turns, and the crate is raised. What magnitude of the force F applied tangentially to the rotating crank is required to raise the crate with an acceleration of 1.40 m/s^2? (You can ignore the mass of the rope as well as the moments of inertia of the axle and the crank.) Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Applying newton's law on crate
Fnet = m*a
in y-direction
T - mg = m*a
T = m*(g + a)
T = 45*(9.81 + 1.40) = 504.45 N
Force diagram for cyliner
torque = I*alpha
F*L - T*R = I*alpha
(alpha = a*R)
F*L = T*R + I*a/R
F = T*R/L + I*a/(R*L)
Using given values
F = 504.45*0.25/0.12 + 3*1.4/(0.25*0.12) = 1190.94 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.