A 4.0 kg mass is hanging freely some distance above the floor. It is suspended b
ID: 1641443 • Letter: A
Question
A 4.0 kg mass is hanging freely some distance above the floor. It is suspended by a light cable which passes over a massless pulley fixed to the edge of a table, and has its other end attached to a 15 kg block that is sitting on the horizontal surface of a large table. The block is initially restrained so that the 4.0 kg mass hangs at rest 1.0 m above the floor. When the restraint on the block is removed it starts to slide across the table. At the instant the mass hits the floor the block (which is still on the table) has a horizontal velocity of 1.5 ms^1. What is the acceleration of the block?Explanation / Answer
Given:
Initial velocity of 4kg block = u= 0
Final velocity of 4kg block=v= 1.5 m/s
Distance travelled = s= 1.0 m
if a= acceleration of the block, then equation of motion is
v2 - u2 = 2 as
so, 1.52 = 2 x a x 1
so, a= 1.125 m/s2
so acceleration of the block = a= 1.125 m/s2
ALL THE BEST IN THE COURSE WORK
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.