Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electric heater carries a current of 18.5 A when operating at a voltage of 3.

ID: 1641457 • Letter: A

Question

An electric heater carries a current of 18.5 A when operating at a voltage of 3.90 times 10^2 V. What is the resistance of the heater? A wine of diameter 0.850 mm and length 60.0 m has a measured resistance of 2.20 Ohm. What is the resistivity of the wire? A potential difference of 14V is found to produce a current of 0.44 A in a 3.2 m length of wire with a uniform radius of 0.38 cm. Find the following values for the wire: (a) the resistance (b) the resistivity? Suppose your waffle iron is rated at 1.05 kW when connected to a 3.00 times10^2 V source. (a) What current does the waffle iron carry? (b) What is its resistance?

Explanation / Answer

here,

21)

the current in the heater , I = 18.5 A

the voltage , V = 3.9 * 10^2 V

V = 390 V

the resistance of heater , R = V/I

R = 390 /18.5 ohm

R = 21.08 ohm

the resistance of the heater is 21.08 ohm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote