Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The moon orbits the Earth in an approximately circular path. The position of the

ID: 1641537 • Letter: T

Question

The moon orbits the Earth in an approximately circular path. The position of the moon as a function of time is given by: x(t) = r cos (omega t) Y(t) = r sin (omega t) where r = 3.84 times 10^8 m and omega = 2.46 times 10^-6 radians/s. What is the average velocity of the moon measured over the interval from t = 0 to t = 8.72 days?. Find its magnitude and direction, given as an angle measured counterclockwise from the positive x-axis. magnitude m/s direction degree counterclockwise from the + x-axis. A particle has a positive function r vector (t) = (cos (5.0t)i + sin(5.0t)j + tk) m, Where the arguments of the and (Express your answers in vector form. Use the following as necessary t, Assume r is in seconds, v vector in m/s, and a vector is in m/s^2. Do not include units in your answers.) (a) What is the velocity vector? v vector (t) = (b) What is the acceleration vector? a vector (t) =

Explanation / Answer

so the angle moved is wt = 2.46 * 10 ^ -6 * 24 * 60 * 60 * 8.72 = 1.853 radians

displacement = 2 * R * sin(theta/2)
= 2 * 3.84 * 10 ^ 8 * sin( 1.853/2) = 6.141 * 10 ^ 8 metres

and v = s/t = 6.141 * 10 ^ 8 / ( 8.72*24*60*60) = 815.096 m/s

angle = pi/2 + Q / 2 = 2.497 radians from the +x direction.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote