Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help C) Sun 520 PM q HW#9(
ID: 1641719 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help C) Sun 520 PM q HW#9(2001) cowww.webassign.net/web/Student/Assignment Updates Available Do you want to instal the updates now or try tonight? 16216000 Inst Late 3. -1 points SerCP10 13 P.012WI My Notes Ask Your An automobile having a mass of 1,000 kg is driven into a brick wall in a safety test. The bumper behaves like a spring with constant s.65 x 106 N/m and is compressed 3.58 cm as the car is brought to rest. What was the speed of the car before impact, assuming no energy is lost in the collision with the wal? m/s Need Help? Wach 4. -3 points 10 13 P018 A horizontal object-spring system oscillates with an amplitude of 2.8 cm. If the spring constant is 260 N/m and object has a mass of 0. 50 kg, determine each of the following values (a) the mechanical energy of the system (b) the maximum speed of the object m/s (c) the maximum acceleration of the object m/s2 Noed Help? Reat points SerCP10 13 P 025 MLFBExplanation / Answer
A.
mechanical energy of the system
ME = Umax = 0.5*k*A^2
Umax = 0.5*260*0.028^2 = 0.102 J
B.
Vmax = w*A
w = sqrt (k/m)
Vmax = 2.8*10^-2*sqrt (260/0.5) = 0.638 m/sec
C.
amax = A*w^2
amax = 2.8*10^-2*[sqrt (260/0.5)]^2 = 14.56 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.