Two children on ice skates pull toward each other on a rope held taut between th
ID: 1642727 • Letter: T
Question
Two children on ice skates pull toward each other on a rope held taut between them. The inertia of owner child is 35 kg, and the inertia of the other is 25 kg. If at one instant the 35-kg child is accelerating at 1.6 m/s^2 to the left, what is the acceleration of the 25-kg child at that instant? Express your answer with the appropriate units. What happens to each acceleration if the 25-kg child stops pulling and just hangs on? The acceleration of 35-kg child would decrease and the acceleration of 25-kg child would increase. Both accelerations would decrease. Both accelerations would increase. The acceleration of 35-kg child would increase and the acceleration of 25-kg child would decrease.Explanation / Answer
A) force on 35kg child = ma = 35* 1.6 = 56 N in the form of tension in rope
using newton third law of motion, force on 25 kg child = 56 N
so acceleration of 25 kg child = 56/25 = 2.24 m/s2 towards right
B) when 25 kg child stops pulling, the tension in rope becomes zero so acceleration on both child becomes zero
so both acceleration would decrease
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.