Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An automobile starter motor has an equivalent resistance of 0.0500 Ohm and is su

ID: 1642905 • Letter: A

Question

An automobile starter motor has an equivalent resistance of 0.0500 Ohm and is supplied by a 12.0 V battery with a 0.0080 Ohm internal resistance. (a) What is the current (in A) to the motor? ______ A (b) What voltage (in V) is applied to it? _______ V (c) What power(in kW) is supplied to the motor? ______ kW (d) Repeat these calculations for when the battery connections are corroded and add 0.0900 Ohm to the circuit. (Significant problems are caused by even small amounts of unwanted resistance in low-voltage, high-current applications.) current ____ A voltage ______ V power _______ kW

Explanation / Answer

a )

applying K V L

we get E - i r = i R

i = E / r + R

i = 12 / 0.008 + 0.05

i = 206.89 A

b )

the voltage applied V = i R

V = 206.89 X 0.05

V = 10.344 volts

c )

power

P = i2 R

P = 206.892 X 0.05

P = 2140.17 W

P = 2.14017 kW

d )

i = 12 / 0.008 + 0.05 +0.09

i = 81.08 A

V = 12 X ( 0.05 / 0.05 + 0.008 + 0.09 )

V = 4.054 volts

P = V X i

P = 4.054 X 81.08

P = 328.69 W

P = 0.32869 kW

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote