Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 07, Problem 037- second time asking this question. Please only answer if

ID: 1643013 • Letter: C

Question

Chapter 07, Problem 037- second time asking this question. Please only answer if you are sure

The figure gives the acceleration of a 6.0 kg particle as an applied force moves it from rest along an x axis from x = 0 to x = 9.0 m. The scale of the figure's vertical axis is set by as = 10.0 m/s2. How much work has the force done on the particle when the particle reaches (a) x = 4.0 m, (b) x = 7.0 m, and (c) x = 9.0 m? What is the particle's speed and direction (give positive answer if the particle moves along x axis in positive direction and negative otherwise) of travel when it reaches (d) x = 4.0 m, (e) x = 7.0 m, and (f) x = 9.0 m?

a(m/s2)

Explanation / Answer

(A) Work done = Mass x (Area under the a vs x curve)

= 6 ((10 x 1 / 2) + (10 x 3))

= 210 J


(b) Work done = 6 ( (10 x 1/2) + (10 x 3) + (10 x 1 / 2) - (10 x 1 / 2) - (10 x 1))

= 150 J


(c) Work done = 150 + 6(-10 x 1) + 6(-10 x 1 / 2)

= 60 J

(D) work done = change in LE

210 = 6 ( v^2 - 0)/ 2

v = 8.37 m/s

(e) 150 = 6 ( v^2 - 0^2) / 2

v = 7.07 m/s

(f) 60 = 6 v^2 / 2

v = 4.47 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote